Grant kompetencyjny stanowi gwarancję opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z uzupełnieniem kompetencji zawodowych, w szczególności kompetencji cyfrowych dla bezrobotnego do 30 roku życia.
Przyznanie i realizacja grantu kompetencyjnego następuje na wniosek Uczestnika projektu, na podstawie analizy sytuacji Uczestnika projektu na rynku pracy, diagnozy jego potrzeb i określeniu barier w poszukiwaniu pracy.
Termin ważności grantu kompetencyjnego określa Realizator projektu.
Wysokość środków na realizację grantu kompetencyjnego dla jednego Uczestnika projektu wynosi maksymalnie 8.500,00 zł (słownie: osiem tysięcy pięćset złotych), z zastrzeżeniem, że są to koszty jednego szkolenia - w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej, po zakończeniu kształcenia i przedstawieniu przez Uczestnika projektu dokumentów potwierdzających zakończenie kształcenia wraz z fakturą wystawioną na uczestnika kształcenia, z terminem płatności nie krótszym niż 21 dni od daty wystawienia faktury, oraz koszty badań lekarskich wymaganych przez instytucję szkoleniową realizującą szkolenie w ramach grantu, po przedstawieniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nisku zaświadczenia/orzeczenia stwierdzającego istnienie lub brak przeciwskazań lekarskich do udziału w szkoleniu wraz z fakturą wystawioną na uczestnika kształcenia, z terminem płatności nie krótszym niż 21 dni od daty wystawienia faktury za badania.
W przypadku przekroczenia maksymalnej kwoty grantu Uczestnik projektu pokrywa koszty przekraczające ten limit.
Uczestnik projektu dokonuje wyboru szkolenia i realizatora kształcenia z zastrzeżeniem, że, kształcenie ustawiczne musi być przeprowadzone przez instytucje uprawnione, posiadające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w których zawarte jest określenie – zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) – przedmiotu wykonywanej działalności związanej ze świadczeniem usług szkoleniowych w formach pozaszkolnych. Dotyczy to również instytucji prowadzących działalność edukacyjną na podstawie odrębnych przepisów.
Uczestnik Projektu zwraca uzupełniony grant wraz z wymaganymi załącznikami do Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku w określonym w grancie terminie.
Grant zwrócony po terminie ważności lub bez załączników pozostawia się bez realizacji, o czym pisemnie zawiadamia się Uczestnika projektu.
Realizacja kształcenia w ramach grantu kompetencyjnego następuje po zawarciu umowy z Uczestnikiem projektu określającą jego prawa i obowiązki.
Zakończenie kształcenia i rozliczenie przyznanego grantu kompetencyjnego następuje nie później niż w okresie 2 miesięcy od daty podpisania umowy z Uczestnikiem projektu.
W okresie realizacji grantu kompetencyjnego stypendium nie przysługuje.